صفحه نخست    دانستنی ها    ۱۴۰۰/۵/۶

قرص جوشان کلسیم؛ مزایا و نحوه استفاده

 دانستنی ها    ۱۴۰۰/۵/۶  چاپ
قرص جوشان کلسیم؛ مزایا و نحوه استفاده
کلسیم باعث تغذیه و رشد استخوان می شود. درحالی که آگاهی عمومی در مورد مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین D به طور فوق العاده ای افزایش یافته است. با این حال، نوع کلسیم و چگونگی جذب آن نقطه تمایز کلیدی این مبحث می باشد. برای اینکه کلسیم در بدن جذب شود و سلول های بدن به عنوان ماده مغذی از آن استفاده کنند، باید به آسانی در دسترس باشد. روند جذب به طور کلی در معده انجام می شود اما اگر قدرت هضم در برخی افراد ضعیف باشد یا قرص به طور مناسب تولید نشده است ، کلسیم ممکن است جذب بدن نشده و دفع می شود.

- مزایای قرص جوشان کلسیم
اخیرا قرص های کلسیم جوشان در بازار مورد توجه قرار گرفته است. قرص های جوشان در آب حل می شوند و باعث انحلال کامل و یونیزاسیون کلسیم می شوند. از آنجا که این محصول در لیوان به فرم موجود زیستی تبدیل می شود ، میزان جذب به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. علاوه بر این ، pH یک قرص جوشان یک محلول بافر ایجاد می کند که جذب کلسیم را در دستگاه گوارش نیز افزایش می دهد. یکی دیگر از مزایای جوشان این است که این قرص به دلیل اندازه بزرگتر ، کل مقدار توصیه شده روزانه کلسیم مکمل را تامین می کند.
قرص جوشان در آب حل شده یا پراکنده می شود. این ماده از ترکیبات فعال، یک قرص جوشان، یک ماده قلیایی و یک اسید آلی و سایر مواد کمکی تشکیل شده است. یک قرص جوشان معمولی دارای قطر 1 اینچ و وزن حدود 4 تا 5 گرم است ، بنابراین یک سیستم کامل برای ارائه مقدار کلسیم توصیه شده روزانه (1000 میلی گرم) برای زنان بزرگسال است.
کربنات کلسیم یکی از اشکال در دسترس نمک های کلسیم است که به دلیل فراوانی ، مقرون به صرفه بودن و غلظت بالای کلسیم به طور گسترده در مکمل های غذایی استفاده می شود. با این حال ، به طور کلی فرم کربنات بسیار قابل جذب نیست زیرا محلول در آب نیست و باید با اسید معده واکنش دهد تا به کلسیم قابل جذب آزاد تبدیل شود. افرادی که از هیپوکلرهیدریا (ترشح کم اسید در معده) یا آکلرو هیدریا رنج می برند ، به جای جذب قرص کربنات کلسیم ، بیشتر آن را دفع می کنند و منجر به یبوست می شوند. علاوه بر این ، واکنش کربنات کلسیم و اسید معده گاز دی اکسید کربن تولید می کند و باعث نفخ شکم می شود.
اما قرص های جوشان کلسیم بر این معایب غلبه می کنند. در نظر بگیرید ، وقتی قرص های جوشان کربنات کلسیم در آب قرار می گیرند ، کربنات کلسیم با اسید آلی، اسید سیتریک واکنش نشان می دهد و به یون های کلسیم قابل جذب آزاد تبدیل می شود. همچنین ، از آنجا که دی اکسید کربن در حین حل شدن قرص های جوشان آزاد می شود ، هیچ گازی در معده تولید نمی کند و نفخ را از بین می برد و ناراحتی را در دستگاه گوارش فوقانی برطرف می کند.
از دیگر مزایای قرص های جوشان می توان به قابلیت حمل بالا ، طعم و مزه برتر و پاسخ سازگارتر به دلیل پروفایل های فارماکوکینتیک قابل پیش بینی و تکرارپذیر اشاره کرد. بنابراین ، با استفاده از فرمول های جوشان کلسیم، می توان تمام مزایای فرم های جامد و مایع مکمل های کلسیم را بدست آورد.

- موارد مصرف
این دارو برای جلوگیری یا درمان سطح پایین کلسیم خون در افرادی که کلسیم کافی را از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند ، استفاده می شود. این دارو برای درمان بیماران مبتلا به کمبود کلسیم مانند پوکی استخوان، ضعف استخوان ها (استئومالاسی / راشیتیسم) ، کاهش فعالیت غده پاراتیروئید (هیپوپاراتیروئیدیسم) و بیماری عضلانی خاص (تتانیا نهفته) استفاده می شود.
این دارو همچنین ممکن است در بیماران خاص مانند زنان باردار، شیرده یا یائسه، افرادی که از داروهای خاصی مانند فنی توئین ، فنوباربیتال یا پردنیزون استفاده می کنند، مورد استفاده قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که کلسیم کافی دریافت می کنند.
کلسیم نقش بسیار مهمی در بدن برای عملکرد طبیعی اعصاب ، سلول ها ، عضلات و استخوان ضروری است. اگر کلسیم کافی در خون وجود نداشته باشد ، بدن کلسیم را از استخوان ها گرفته و در نتیجه استخوان ها را ضعیف می کند. داشتن مقدار مناسب کلسیم برای ساخت و حفظ استخوان های قوی مهم است.

- نحوه استفاده 
این دارو را باید در یک لیوان حل کرده و میل کنید. همچنین تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را مطالعه کرده یا طبق دستورالعمل پزشک خود عمل کنید. برای بهترین جذب ، اگر دوز روزانه شما بیش از 600 میلی گرم است ، دوز خود را تقسیم کرده و در طول روز قرار دهید. اگر از محصول جویدنی استفاده می کنید ، قبل از بلعیدن آن را خوب بجوید.
اگر از قرص جوشان استفاده می کنید ، قبل از نوشیدن اجازه دهید قرص به طور کامل در یک لیوان آب حل شود. قرص را نجوید و قورت ندهید.
اگر از ساشه یا پودر مایع استفاده می کنید ، دارو را با قاشق یا دستگاه اندازه گیری دوز اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که دوز صحیح را دریافت کرده اید. از قاشق خانگی استفاده نکنید. اگر محصول مایع یک سوسپانسیون است ، قبل از هر دوز بطری را خوب تکان دهید.
اگر پزشک توصیه کرده است که از رژیم خاصی پیروی کنید ، رعایت رژیم بسیار مهم است تا بیشترین سود را از این دارو ببرید و از عوارض جانبی جدی جلوگیری کنید. مکمل ها / ویتامین های دیگر را مصرف نکنید ، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود.

- موارد احتیاط
قبل از مصرف کلسیم ، در صورت داشتن هرگونه حساسیت ، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید از این محصول استفاده نکنید. قبل از استفاده از این محصول ، در صورت داشتن: سطح کلسیم بالا (هیپرکلسمی) ، با پزشک خود مشورت کنید.
اگر هر یک از مشکلات سلامتی از جمله بیماری کلیوی ، سنگ کلیه ، اسید معده کم یا بدون اسید (آکلوریدریا) ، بیماری قلبی ، بیماری لوزالمعده ، بیماری ریوی خاص (سارکوئیدوز) ، مشکل در جذب تغذیه از غذا (سندرم سوء جذب) دارید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.
برخی از فرمولاسیون های کلسیم بدون قند ممکن است حاوی آسپارتام باشند. اگر مبتلا به فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری هستید که نیاز به محدود کردن مصرف آسپارتام (یا فنیل آلانین) شما دارد ، در مورد استفاده ایمن از این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

- مصرف بیش از حد
در صورت مصرف بیش از حد و علائم جدی مانند از دست دادن یا مشکل در تنفس با فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد معمولا شامل: حالت تهوع / استفراغ ، کاهش اشتها ، تغییرات ذهنی / روحی ، سردرد ، ضعف ، خستگی می باشد.

- مواد غذایی حاوی کلسیم
غذاهای غنی از کلسیم شامل: محصولات لبنی (به عنوان مثال ، شیر ، ماست ، پنیر ، بستنی) ، سبزیجات برگ سبز تیره (به عنوان مثال ، کلم بروکلی ، اسفناج ، بو چوی) و غذاهای غنی شده با کلسیم (به عنوان مثال ، آب پرتقال).
ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند. غذاهای غنی از ویتامین D شامل: محصولات لبنی غنی شده ، تخم مرغ ، ساردین ، ​​روغن کبد ماهی ، کبد مرغ و ماهی های چرب است. ویتامین D نیز در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب توسط بدن ساخته می شود.

- دوز فراموش شده
اگر دوز را فراموش کردید ، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است ، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی خود را در زمان معمول مصرف کنید. برای جبران ، دوز را دو برابر نکنید.