صفحه نخست    دانستنی ها    ۱۴۰۰/۱۰/۲

همه چیز درباره پانادول All in One

 دانستنی ها    ۱۴۰۰/۱۰/۲  چاپ
همه چیز درباره پانادول All in One
سرماخوردگی و آنفولانزا هر دو بیماری‌های تنفسی مسری هستند که توسط ویروس‌های مختلف ایجاد می‌شوند. آنفولانزا فقط توسط ویروس‌های آنفولانزا ایجاد می‌شود، در حالی که سرماخوردگی می‌تواند توسط تعدادی از ویروس‌های مختلف، از جمله راینوویروس‌ها، پاراآنفلوانزا، و ویروس‌های کرونای فصلی ایجاد شود. کروناویروس های فصلی را نباید با SARS-COV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود، اشتباه گرفت. از آنجایی که آنفولانزا و سرماخوردگی علائم مشابهی دارند، تشخیص تفاوت بین آنها تنها بر اساس علائم ممکن است دشوار باشد. به طور کلی، آنفولانزا از سرماخوردگی بدتر است و علائم معمولاً شدیدتر هستند و ناگهانی‌تر شروع می‌شوند. سرماخوردگی معمولا خفیف تر از آنفولانزا است. افراد مبتلا به سرماخوردگی نسبت به افرادی که آنفولانزا دارند بیشتر در معرض آبریزش یا گرفتگی بینی هستند. سرماخوردگی معمولاً منجر به مشکلات جدی سلامتی مانند ذات الریه، عفونت های باکتریایی یا بستری شدن در بیمارستان نمی شود. آنفولانزا می تواند عوارض جدی همراه داشته باشد.
قرص پانادول All in one تمامی علائم سرماخوردگی و آنفولانزا از جمله سرفه را تسکین می دهد. در واقع می توان این قرص را برای تسکین سرفه، گرفتگی بینی، گلو درد، سردرد و بدن درد و تب استفاده کرد.
قرص سرماخوردگی و آنفولانزا پانادول حاوی فرمول چند عنصری است که می تواند علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را به سرعت تسکین دهد. پاراستامول با بالا بردن آستانه درد و ضد تب از طریق اثر بر مرکز تنظیم کننده گرما هیپوتالاموس، معده را تحریک نمی کند و باعث تسکین درد می شود. فنیل افرین هیدروکلراید باعث تسکین سریع احتقان بینی با اثربخشی طولانی مدت می شود. کافئین محرکی است برای رفع خستگی ناشی از سرما بدون خواب آلودگی، به بیمار اجازه می دهد احساس راحتی کند. ویتامین C می تواند به بهبود سریع بیمار در دوره سرد کمک کند. ترپین هیدرات یک خلط آور موثر با افزایش ترشح برونش است.

ترکیبات
استامینوفن، ویتامین C، فنیل افرین هیدروکلراید، کافئین، ترپین هیدرات.
هر قرص PANADOL Cold & Flu New Formululation حاوی استامینوفن (پاراستامول) 500 میلی گرم، کافئین 25 میلی گرم، فنیل افرین هیدروکلراید 5 میلی گرم، ویتامین C 30 میلی گرم و ترپین هیدرات 20 میلی گرم است.
مواد کمکی/مواد غیر فعال: پوویدون، تالک خالص، ذرت نشاسته، سوربات پتاسیم، سدیم لوریل سولفات، اسید استئاریک، یوروکل سانست زرد، نشاسته پیش ژلاتینه شده.

موارد مصرف
قرص سرماخوردگی و آنفولانزا پانادول All in One تسکین موقتی موثری از علائم مرتبط با سرماخوردگی و سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله احتقان بینی، گلودرد، تب، سرفه قفسه سینه، سردرد، بدن درد دارد.

دوز / دستورالعمل استفاده
بزرگسالان و کودکان (12 سال به بالا): 2 قرص هر 4 ساعت یا بیشتر در صورت نیاز. بیش از 8 قرص در 24 ساعت مصرف نکنید. از دوز ذکر شده تجاوز نکنید و بیشتر از هر 4 ساعت یکبار مصرف نکنید. بدون مشورت با پزشک بیش از 7 روز استفاده نکنید. همیشه از کمترین دوز موثر برای تسکین علائم استفاده کنید.
کودکان زیر 12 سال: در کودکان زیر 12 سال استفاده نشود.
مصرف بیش از حد
اگر بیمار بیش از آنچه باید دارو مصرف کند: بیمار باید فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشد حتی اگر علائمی نداشته باشد به دلیل خطر نارسایی کبدی.

موارد منع مصرف
در صورت حساسیت به پاراستامول، اسید اسکوربیک، کافئین، ترپین هیدرات، فنیل افرین یا هر یک از مواد دیگر موجود در محصولات، از مصرف آن خودداری کنید.
اگر در دو هفته گذشته داروهای مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) که معمولاً برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند، مصرف کرده‌اید. 

مراقبت های ویژه
با هیچ داروی دیگری برای تسکین سرماخوردگی و آنفولانزا، احتقان یا گرفتگی بینی مصرف نشود.
این محصول حاوی پاراستامول است. مصرف بیش از حد پاراستامول می تواند آسیب جدی به کبد وارد کند.
اگر برای درمان درد، تب، علائم سرماخوردگی و آنفولانزا، یا برای کمک به خواب، از این دارو استفاده نکنید.
همیشه برچسب دارو را بخوانید و طبق آن عمل کنید.
بیمار باید اگر مشکلات کبدی یا کلیوی دارد باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کند. یا اگر دچار کمبود وزن یا سوء تغذیه دارد و به طور منظم الکل می نوشد بیمار ممکن است نیاز داشته باشد که از مصرف این محصول به طور کامل اجتناب کند یا مقدار پاراستامول مصرفی خود را محدود کند.
بیمار دچار فشار خون بالا، بیماری قلبی، بیماری عروق خونی مانند پدیده رینود (که ممکن است به صورت درد در انگشتان دست یا پا در پاسخ به سرما یا استرس ظاهر شود)، دیابت، تیروئید پرکار، گلوکوم (فشار بیش از حد داخل چشم)، فئوکروموسیتوم (تومور نزدیک کلیه)، یا مشکلات پروستات؛ داروهایی برای کنترل فشار خون مصرف می کند، مانند مسدود کننده های بتا؛ از داروهای سرکوب کننده یا محرک های اشتها استفاده می کند. داروهایی برای درمان افسردگی مصرف می کند، مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند آمی تریپتیلین). داروهایی برای بیماری قلبی مصرف می کند (مانند دیگوکسین)؛ مصرف وارفارین یا داروهای مشابهی که برای رقیق کردن خون استفاده می شود. شیردهی؛ عفونت شدید زیرا ممکن است خطر اسیدوز متابولیک را افزایش دهد، باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کند.
علائم اسیدوز متابولیک عبارتند از: تنفس عمیق، سریع و دشوار. احساس بیماری (تهوع)، بیماری (استفراغ)؛ از دست دادن اشتها.
در صورت مشاهده ترکیبی از این علائم، بیمار باید فوراً با پزشک تماس بگیرد.
این دارو حاوی کافئین است. هنگام مصرف این دارو از نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های حاوی کافئین (مانند چای، قهوه و نوشیدنی های کنسرو شده حاوی کافئین) خودداری کنید.
لطفا در صورت تداوم علائم به پزشک مراجعه کنید.
دور از دید و دسترس کودکان نگهداری شود.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. اگر احساس خواب آلودگی داشتید رانندگی نکنید.
از مصرف در دوران شیردهی خودداری شود.

عوارض جانبی
هنگام استفاده از این دارو، بیمار ممکن است این موارد را تجربه کند: سردرد، سرگیجه، عصبی بودن، مشکل در خواب، افزایش فشار خون، حالت تهوع و استفراغ.
بیمار باید ذر صورت واکنش های آلرژیک مانند بثورات پوستی یا خارش، گاهی اوقات مشکلات تنفسی یا تورم لب ها، زبان، گلو یا صورت، مصرف این دارو را قطع کند و فوراً به پزشک اطلاع دهد. اگر قبلاً با آسپرین یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مشکلات تنفسی را تجربه کرده اید مصرف دارو را قطع کنید.