صفحه نخست    دانستنی ها    ۱۴۰۰/۱۰/۴

پانادول اکسترا Panadol Extra؛ اثرات و عوارض جانبی

 دانستنی ها    ۱۴۰۰/۱۰/۴  چاپ
پانادول اکسترا Panadol Extra؛ اثرات و عوارض جانبی
قرص روکش لایه ای پانادول اکسترا Panadol Extra حاوی ترکیبات فرموله شده ویژه ای برای تسکین درد بیشتر است. پانادول اکسترا در برابر درد فوق العاده موثر است، معده را تحریک نمی کند و برای تسکین سردرد، کمردرد، دندان درد، درد روماتیسمی، درد عضلانی، درد پریود مناسب می باشد. همچنین در شرایط همراه با درد و تب، مانند سرماخوردگی و عفونت های ویروسی، به عنوان مسکن و تب بر مصرف می شود.
Panadol Extra تسکین سریع و موثر درد و تب را فراهم می کند و بدون گلوتن، لاکتوز یا قند و حاوی پاراستامول، فاقد ایبوپروفن است. این قرص برای افراد مسن نیز مناسب می باشد. همچنین بعید است در صورت استفاده طبق دستور باعث تحریک معده شود به همین دلیل اگر طبق دستور مصرف شود، می توان آن را با معده خالی مصرف کرد.
این قرص با فرمولاسیون دوگانه پاراستامول و کافئین با دردهای سخت مانند سردرد، درد دندان و درد قاعدگی مبارزه می کند. افزودن کافئین به پاراستامول، اثر تسکین درد پاراستامول را افزایش می دهد. قرص پانادول اکسترا تسکین درد مشابه با ناپروکسن دارد و به طور قابل توجهی تسکین درد بهتری نسبت به سایر داروها دارد.

مکانیسم عملکرد
قرص Panadol Extra حاوی کافئین است که در صورت مصرف خوراکی، به عنوان یک محرک خفیف سیستم عصبی مرکزی عمل می کند تا به بیدار ماندن و بازگرداندن هوشیاری ذهنی در بیماران خسته کمک کند. اغلب به عنوان یک مکمل برای کمک به تسکین درد استفاده می شود.

دوز مصرفی
بزرگسالان و کودکان (12 سال به بالا) 1 تا 2 قرص هر 4 تا 6 ساعت در صورت نیاز. بیشتر از هر 4 ساعت مصرف نکنید. بیش از 8 قرص پانادول اکسترا در 24 ساعت مصرف نکنید. می توان با معده خالی مصرف کرد.
کودکان (زیر 12 سال) Panadol for Children (در قرص های جویدنی یا سوسپانسیون) مصرف کنید. مصرف استامینوفن کافئین برای کودکان زیر 12 سال توصیه نمی شود. از دوز اعلام شده تجاوز نکنید. از کمترین دوز مورد نیاز برای درمان علائم استفاده کنید و دارو را برای کوتاه ترین مدت زمان لازم استفاده کنید.

مصرف بیش از حد
پس از تجویز دوز توصیه شده، مسمومیت بسیار نادر است. با این وجود، مصرف بیش از حد استامینوفن ممکن است بر کبد برخی افراد تأثیر منفی بگذارد و علائم مصرف بیش از حد ممکن است تا یک هفته پس از مصرف به تعویق بیفتد. با این وجود، اگر بیمار به موقع درمان شود، آسیب کبدی تا حد زیادی قابل برگشت است، بنابراین مراقبت فوری پزشکی در همه موارد مشکوک به مصرف بیش از حد ضروری است، حتی اگر هیچ علامت یا علامتی وجود نداشته باشد.
مصرف بیش از حد استامینوفن ممکن است باعث نارسایی کبد شود. مصرف بیش از حد کافئین نیز ممکن است منجر به درد اپی گاستر، استفراغ، دیورز، تاکی کاردی یا آریتمی قلبی و یا تحریک CNS بی خوابی، بی قراری، هیجان، بی قراری، بی قراری، لرزش و تشنج شود. لازم به ذکر است که برای علائم بالینی قابل توجه مصرف بیش از حد کافئین با این محصول با مصمومیت جدی کبد مرتبط با استامینوفن همراه است.

موارد منع مصرف
Panadol Extra در بیماران با سابقه قبلی حساسیت مفرط به هر یک از ترکیبات قرص منع مصرف دارد.

مراقبت های ویژه
این محصول حاوی پاراستامول است. مصرف بیش از حد پاراستامول می تواند آسیب جدی به کبد وارد کند. همیشه برچسب را بخوانید و دنبال کنید. اگر علائم ادامه پیدا کرد یا بیمار مبتلا به نارسایی کبد یا کلیه تشخیص داده شد، بیمار باید قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کند. اگر کمبود وزن یا سوء تغذیه دارید قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید. قبل از مصرف این دارو، در صورت مصرف وارفارین یا داروهای مشابهی که برای رقیق شدن خون استفاده می شود، حتما با پزشک مشورت کنید. اثر ضد انعقادی وارفارین و سایر کومارین ها ممکن است با استفاده منظم روزانه طولانی مدت از استامینوفن با افزایش خطر خونریزی افزایش یابد. دوزهای گاه به گاه اثر قابل توجهی ندارند.
این دارو حاوی کافئین است. هنگام مصرف این دارو از نوشیدن بیش از حد نوشیدنی های حاوی کافئین (مانند چای، قهوه و نوشیدنی های کنسرو شده حاوی کافئین) خودداری کنید. مصرف زیاد کافئین می تواند منجر به مشکل در خوابیدن، لرزش و احساس ناراحتی در قفسه سینه ناشی از ضربان قلب شود.
این دارو حاوی سدیم متیل، سدیم اتیل و سدیم پروپیل پاراهیدروکسی بنزوات (E219، E215، E217) است که ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شود (علائم یا علائم ممکن است به تعویق بیفتند). این محصول حاوی 0.1736 میلی گرم سدیم در هر قرص است.
اگر برای درمان درد، تب، علائم سرماخوردگی و آنفولانزا، یا برای کمک به خواب، از سایر داروهای نسخه‌ای یا بدون نسخه حاوی پاراستامول استفاده می‌کنید، از مصرف این دارو خودداری کنید. این محصول در صورت مصرف لیتیوم توصیه نمی شود.